Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dziewiąta muzyczna uczta za nami

Data publikacji: 2017-08-16, Data modyfikacji: 2017-08-17
A A AWydrukDrukuj  
 
16.08.2017Dziewiąta muzyczna uczta za nami Preludium i fuga D-dur Dietricha Buxtehudego rozpoczęła zeszłotygodniowy piątkowy, dziewiąty już koncert 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Za kontuarem barokowych organów katedry zasiadł tym razem Johannes Geffert, profesor i kierownik Katedry Ewangelickiej Muzyki Kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii, juror międzynarodowych konkursów organowych koncertujący w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Dla niemieckiego organisty był to już trzeci występ na kamieńskim festiwalu, na którym zagrał po raz pierwszy podczas jego dziewiętnastej edycji w 1983 r.Muzyka organowa wypełniła katedrę kamieńską, podczas piątkowego koncertu, dwukrotnie. W pierwszej części, oprócz Buxtehudego, publiczność usłyszała Sonatę g-moll Bacha, jednak nie wielkiego Jana Sebastiana, a jego drugiego z synów Carla Philippa Emanuela. W drugiej zaś  Preludium i fugę c-moll Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, po których wykonaniu słuchacze nagrodzili prof. Gefferta gromkimi brawami.W części kameralnej swój kunszt muzyczny zaprezentowali młodzi artyści z poznańskiego Zespołu Solistów „Lumen Vocale” pod kierownictwem dr Marianny Majchrzak, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. „Lumen Vocale” istnieje od 2011 r. Jego członkowie, zachowując tradycje chóralnego podejścia do brzmienia, eksponują jednocześnie indywidualne barwy poszczególnych głosów stąd nazwa „Zespół Solistów”. Artyści zdobywali laury na krajowych konkursach – m.in. Grand Prix na XXV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, III miejsce na 46. Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” w 2014 r., nagrodę główną w konkursie „Musica Sacra” oraz, w ubiegłym roku, Złoty Dyplom i Nagrodę Dyrektora Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach na 51. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.Zespół „Lumen Vocale” wystąpił w Kamieniu Pomorskim w składzie: Joanna Klonowska (sopran), Marianna Majchrzak (alt), Julita Mańczak (sopran), Wojciech Rasiak (bas), Jędrzej Suchan (kontratenor) i Jarosław Szemet (tenor). Poznański sekstet, w dwóch częściach kameralnych piątkowego koncertu, zaprezentował kamieńskiej publiczności pieśni kompozytorów doby renesansu, którymi byli: Tomás Luis de Victoria i Thomas Tallis oraz współczesnych - Oli Gjeilo, Michael'a McGlynn'a, Leo Nestor'a,  Eric'a Whitacre'a, Herberta Howells'a oraz, reprezentującego młode pokolenie kompozytorów polskich, Marka Raczyńskiego. Jego utwór „Stabat Mater” zakończył piątkowy muzyczny festiwalowy wieczór wzbudzając aplauz słuchaczy, których oklaski spowodowały, iż zespół zaśpiewał jeszcze raz na bis.  

Pełna treść wiadomości na: 3621 at kamienpomorski.pl
Urząd Miejski w Kamieniu Pomorskim, Źródło artykułu: kamienpomorski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola