Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Eksperymenty z elektrycznością Ewalda von Kleista

Data publikacji: 2012-08-14, Data modyfikacji: 2012-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Eksperymenty z elektrycznością Ewalda von Kleista

11 października 1745 roku dziekan kapituły katedralnej Ewald Jürgen Georg von Kleist (1700-1747) dokonał odkrycia, które zrewolucjonizowało badania nad elektrycznością. Mianowicie skonstruować prosty kondensator elektryczny, zwany na świecie nie słusznie pod nazwą „Butelka Lejdejska”. Było to naczynie ze szkła wypełnione wodą lub spirytusem- zatkanym korkiem, który przebity był na wylot miedzianym drutem. Butelkę można było naładować elektrycznie stykając pręt z naładowanym ciało. Poprzez drut i wodę prąd dostawał się do środka naczynia i ładował dodatnio lub ujemnie jego wewnętrzne ścianki. Pojemność elektryczną można było znacznie zwiększyć, pokrywając szkło od zewnątrz i wewnątrz folią przewodzącą prąd. Kleist wykonał przynajmniej 9 udanych eksperymentów.
Na doświadczeniach von Kleista opierał się jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin (1709-1790), wykonując w latach 1747 – 1753 własne eksperymenty, m. in z latawcem i „Butelką Kleista” - za pomocą tych urządzeń gromadził energie elektryczną sprowadzaną z piorunów. Swoje eksperymenty opisał w książce „Experiments and Observations on Electricity".
Obecna prezentowana w MHZK wystawa prezentuje m. in. zabytki odkryte na terenie kurii dziekana (dworku Kleista) podczas badań archeologicznych prowadzonych w 2011 roku. Również fotografię zaginionej w 2008 roku oryginalnej „Butelki Kleista”, ilustrację kondensatora z książki pt. „Bilder aus der Deutschen Vergangenheit. IV Band. Aus dem Jahrhundert grossen Krieges 1600 – 1700”. Na wystawie są również portrety XVIII - wiecznych naukowców, którzy pracowali nad elektrycznością, wśród nich Abbe Nollet'a (1700 – 1770), który wykonał w 1746 roku udane doświadczenie z „Butelką Kleista”, opierając się jednak na doświadczeniach Pieter'a van Musschenbroek'a z Lejdy, który 2 miesiące po von Kleiście dokonał udanej próby z kondensatorem elektrycznym, stąd powszechnie występująca nazwa kondensatora - „Butelka Lejdejska”.
Na przyszły rok planowana jest wystawa poświęcona badaniom tego znakomitego naukowca pt. „Elektryczność i pioruny. Kamieńskie doświadczenia Ewalda von Kleista i amerykański eksperymenty Benjamina Franklina w latach 1745-1752”.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia nowej wystawy, od poniedziałku do soboty, w godzinach od 10.00 do 17.00.

Zobacz zdjęcia

Grzegorz Kurka / MHZK

kamienpomorski.pl, Źródło artykułu: kamienpomorski.pl, Autor zdjęć: kamienpomorski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola