Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Europejskie Dni Dziedzictwa w Kamieniu Pomorskim

Data publikacji: 2012-08-27, Data modyfikacji: 2012-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Europejskie Dni Dziedzictwa w Kamieniu Pomorskim

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.
Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. i jest obecnie jednym z 49 krajów biorących w niej udział. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.
W Polsce organizatorzy i koordynatorzy EDD proponują ponad 1000 imprez. Z możliwości uczestniczenia w tej największej imprezie kulturalnej Europy korzysta kilkaset tysięcy Polaków. Mają oni niepowtarzalną okazję bezpłatnie, pod opieką przewodników, zwiedzić miejsca, które na co dzień są dla nich niedostępne, odkryć historię swojego regionu, poznać jego często nieznane i niedoceniane bogactwo kulturowe oraz dowiedzieć się, jak wyglądało w dawnych czasach życie naszych przodków.


Europejskie Dni Dziedzictwa z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i poparciem tak władz samorządowych i instytucji kultury, jak i osób prywatnych. Z każdym rokiem coraz bardziej wpisują się w świadomość społeczną Polaków, a przy tym stają się ważnym instrumentem edukacji i promocji ochrony dziedzictwa narodowego.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. Nad wszystkimi dotychczasowymi edycjami EDD honorowy patronat sprawował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku hasłem przewodnim EDD są „TAJEMNICE CODZIENNOŚCI".
Temat ten ma ocalić od zapomnienia piękno i urok codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, spotkań, języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, świąt, zabaw i zabawek, kulturę stołu, wytwarzania i rękodzieła. Naszym celem jest odkrywanie niezauważalnych, jednak stale wokół obecnych, ale też i tych już odchodzących w zapomnienie, przemijających tradycji i przedmiotów z nimi związanych, tych niezwykłych i tych codziennego użytku. Rzeczy mogą wiele opowiedzieć o swoich właścicielach, przechowują historię zdarzeń i osób, którym towarzyszą. Każdy przedmiot jest interesujący dzięki swojej historii, opowieściom, zdarzeniom z nim związanym.
„Tajemnice codzienności" mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, która jest podstawą dla każdego człowieka do określenia własnej tożsamości. „Tajemnice codzienności" zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywajmy nieznane, przywołujmy zapomniane.

Informacja: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Do Europejskich Dni Dziedzictwa w tym roku dołączyło również Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Poniżej przedstawiamy program kamieńskich obchodów:


3-7 września
WARSZTATY KRAWIECKIE "UBIERAMY DWÓR KRZYWOUSTEGO OD PODSZEWKI"
Organizatorzy: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego
Miejsce: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
W godz.: 8.00-12.00
Poniedziałek, 3.09.
Średniowieczne warsztaty krawieckie
Wtorek, 4.09.
Warsztaty szycia strojów średniowiecznych
Środa, 5.09.
Warsztaty krawieckie "ubieramy dwór Krzywoustego"
Czwartek, 6.09.
W średniowiecznej szwalni
Piątek, 7.09.
"Krzywousty od podszewki"

16 - 17 września
OPROWADZANIE GOŚCI PO WYSTAWACH m.in. „Wielki fotograf w małym mieście. Jan Bułhak w Kamieniu Pomorskim w 1946 roku"
Miejsce: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
W godz.: 10.00-17.00

Czwartek, 20 września
PROMOCJA KATALOGU "WIELKI FOTOGRAF W MAŁYM MIEŚCIE. JAN BUŁHAK W KAMIENIU POMORSKIM W 1946 ROKU"
Miejsce: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Początek o godz.: 12.00

21-22 września
OTWARTE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Organizatorzy: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki, Kamieński Dom Kultury
Miejsce: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
W godz.: 12.00-15.00

Piątek, 21 września
„ZESTAW KINA DOMOWEGO GRATIS"
W XIX wieku wymyślono mnóstwo urządzeń, które ukazywały iluzję ruchu - zoetrop był jednym z nich. Jego prosta konstrukcja sprawiła, że dość szybko stał się popularną zabawką optyczną.
W programie: zapoznanie ze zjawiskiem iluzji ruchu przy wykorzystaniu „zoetropu", rysując na przygotowanych taśmach krótkie filmy animowane. Tworzenie animacji przy pomocy obrotowej matrycy i stroboskopu. Warsztatom towarzyszy krótka opowieść o prehistorii kina oraz pokaz działania klasycznego projektora filmowego.

Sobota, 22 września
„JUŻ TO GDZIEŚ WIDZIELIŚMY"
Uczestnicy konfrontują się z przedstawieniami, które są silnie zakonotowane w europejskiej świadomości, które w jakiś sposób nawiązują do europejskiej historii (np. rysunki z groty Lascaux, "Wolność wiodąca lud na barykady" Delacroix, detale z obrazów Michała Anioła, Boscha, Goyi, Velasqueza, itd.). Remake takiego przedstawienia nie ma być tylko fotograficznym "powtórzeniem" (kadru, oświetlenia, choreografii postaci) lecz przed wszystkim próbą odnalezienia współczesnych kontekstów. Ma być także okazją do kreatywnej zabawy w grupie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kamieńskich obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przyjmujemy również zapisy na warsztaty fotograficzne, które odbędą się w dniach 21 - 22 września br.
Wstęp wolny.

Grzegorz Kurka/MHZK

kamienpomorski.pl, Źródło artykułu: kamienpomorski.pl, Autor zdjęć: kamienpomorski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola