Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

MR: Boom innowacji w małych i średnich miastach Polski Wschodnie (komunikat)

Data publikacji: 2017-08-10, Data modyfikacji: 2017-08-10
A A AWydrukDrukuj  
 

- MR informuje:

Z końcem lipca br. zamknięto nabór wniosków dla przedsiębiorców na wdrażanie innowacji w Polsce Wschodniej (poddziałanie 1.3.1 Programu Polska Wschodnia). Za około 3 miesiące dowiemy się, które projekty zostaną dofinansowane z funduszy europejskich. Firmy łącznie wnioskują o kwotę 442 mln zł dofinansowania, przy czym budżet konkursu wynosi 195 mln zł. Aż 92% wnioskodawców planuje inwestycje w średniej wielkości miastach lub mniejszych miejscowościach makroregionu.

- Nie zbudujemy w Polsce silnej gospodarki, jeżeli ważne lokalnie i regionalnie ośrodki będą nadal borykać się z takimi problemami jak odpływ ludności, wysokie bezrobocie, niski dochód czy słaby dostęp do usług publicznych. Dlatego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju polski rząd postawił na zrównoważony rozwój kraju, włączający miasta średnie i mniejsze miejscowości. Środkiem do tego są m.in. innowacje i inwestycje sektora prywatnego - wskazuje Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

- W powszechnym przekonaniu innowacje to domena większych firm z dużych miast. Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej udowadniają, że tak być nie musi. Większość naszych wnioskodawców to przedsiębiorcy z takich miejscowości jak Kraśnik, Sanok czy Reszel. Cieszy mnie to, że środki Programu trafią do firm mocno powiązanych z lokalnymi społecznościami i rynkami pracy - dodał wiceminister rozwoju.

O dotację w kwocie do 7 mln zł mogły ubiegać się firmy posiadające własne lub zakupione wyniki prac badawczo-rozwojowych, dzięki którym na terenie Polski Wschodniej będą w stanie stworzyć innowacyjne wyroby lub usługi. Innowacyjne - czyli nowe na polskim rynku lub znacząco usprawnione, np. przez dodanie pożądanej przez klienta, kluczowej funkcjonalności.

- Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej już wiedzą, że dzięki takim innowacjom mogą pozyskać nowych klientów i istotnie zwiększyć przychody. Stąd tak duże zainteresowanie udzielanymi przez nas dotacjami - złożone ostatnio wnioski ponad dwukrotnie przekraczają dostępną alokację. Doceniam aktywność przedsiębiorców, dlatego w przypadku dużej liczby pozytywnie ocenionych projektów zwiększymy budżet konkursu - deklaruje minister Adam Hamryszczak.

- Liczę na to, że wybrane projekty w krótkim czasie dadzą nowy impuls lokalnym społecznościom tworząc trwałe i wartościowe miejsca pracy. Dzięki nim wzrosną też wpływy z podatków do kas samorządów, co przełoży się na nowe inwestycje realizowane przez miasta i wyższą jakość życia mieszkańców - podkreśla wiceszef resortu rozwoju.

Ciekawe innowacje w Polsce Wschodniej

BiaVita Polska S.A. - firma z Augustowa działająca m.in. w branży usług medycznych. Dzięki dofinansowaniu z POPW wprowadziła do swojej oferty nowy system diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń układu krążenia.

PW Majak - firma z Mrągowa zajmująca się obróbką i produkcją metalowych części. Dotację z POPW wykorzystała do budowy maszyn do formowania detali z tworzyw sztucznych.

Synergy Technologies - firma z Krosna oferująca rozwiązania technologiczne dla przemysłu. Wsparcie z POPW przeznaczyła na uruchomienie produkcji serii nowoczesnych silników elektrycznych do zastosowań m.in. w lotnictwie i robotyce.

Masket - producent mebli z Zamościa. Pozyskanie dofinansowania z POPW pozwoliło przedsiębiorcy wybudować zakład, w którym rozpoczął produkcję nowej linii mebli z nowatorskim systemem podsufitowego montażu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

 

kom/ march/, Źródło artykułu: MR
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola