Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

O historii żeglarstwa na nowej marinie

Data publikacji: 2012-06-16, Data modyfikacji: 2012-06-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Nasze miasto, z uwagi na dogodne położenie, już przed II wojną światową stanowiło ośrodek uprawiania sportów wodnych. Po 1945 r., kiedy stało się polskie, stworzona przez Niemców infrastruktura, w postaci niewielkiej przystani, stanowiła zaczątek powojennego rozwoju żeglarstwa na Ziemi Kamieńskiej. Już w 1946 r. powstała sekcja żeglarska, w ramach działającego w mieście Klubu Sportowego „Gryf”, który rok później przekształcił się w Jacht Klub „Gryf” Ligi Morskiej. Początki nie były łatwe. Najważniejszym zadaniem, mimo grożącego niebezpieczeństwa zaminowania akwenu, stało się zabezpieczenie opuszczonego poniemieckiego sprzętu pływającego, znajdującego się na Zalewie Kamieńskim. Konieczne było również wykonanie niezbędnych prac remontowych w celu uruchomienia przystani. Równocześnie zorganizowano szkolenie młodzieży. Wśród młodych ludzi, nabywających wtedy w Kamieniu swe pierwsze szlify żeglarskie, była m.in. Danuta Kobylińska-Walas, pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej.
W drugiej połowie lat 50. XX w. utworzono Harcerski Ośrodek Morski, w którym przeprowadzano całoroczne szkolenie i egzaminy na stopnie żeglarskie. Tradycją stało się też organizowanie spływów. Najdłuższy z nich, z Krakowa do Gdańska, odbył się w połowie lat 60. XX w.

W kolejnych latach, już po likwidacji Harcerskiego Ośrodka Morskiego utworzono sekcję żeglarską w ramach kamieńskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Opty”. Oprócz niej żeglarze grupowali się również przy Klubie Sportowym „Gryf”. Obie sekcje dysponowały w 1970 r. blisko pięćdziesięcioma jednostkami od jachtów typu „Folkboat” począwszy, na „Optymistach” kończąc. Pływało na nich blisko stu żeglarzy. Najlepsi z nich zdobywali laury na regatach szczebla ogólnopolskiego i wojewódzkiego.
Wśród regat organizowanych na Zalewie Kamieńskim najstarszą imprezą są Regaty Piastowskie, odbywające się obecnie pod nazwą „Crewsaver Open Polish Optimist Championship”. Ich pierwsza edycja miała miejsce w 1962 r. Osiemnaście lat później Kamień Pomorski był organizatorem ogólnopolskich Mistrzostw Szkolnego Związku Sportowego w Żeglarstwie o Puchar Ministra Oświaty. Największą, jak dotąd, imprezą żeglarską w dziejach miasta były Mistrzostwa Europy w klasie „Optimist”, które odbyły się w dniach 2-10 lipca 2010 r.
W ostatnich latach kamieńskie żeglarstwo nabrało wiatru w żagle, prężnie się rozwijając. Już szósty rok działa z sukcesem Jacht Klub Kamień Pomorski. Historycznym wydarzeniem w dziejach miasta były, wspomniane już, Mistrzostwa Europy w klasie „Optimist”. Takim wydarzeniem będzie też z pewnością uroczyste oddanie do użytku nowej przystani jachtowej, które nastąpi w tę sobotę.
Otwarcie wystawy „Z żaglem pod wiatr. Z dziejów żeglarstwa w Kamieniu Pomorskim”, nad którą patronat objął burmistrz naszego miasta Pan Bronisław Grzegorz Karpiński, odbędzie się 9 czerwca o godzinie 15.00. Ekspozycja prezentowana będzie przez rok, do 9 czerwca 2013 r., w godzinach 10.00 – 16.00 w jednym z budynków nowej mariny na Alei Mistrzów Żeglarstwa 2. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

, Źródło artykułu: http://www.kamienpomorski.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola