Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Organy i chór

Data publikacji: 2017-06-26, Data modyfikacji: 2017-06-29
A A AWydrukDrukuj  
 
26.06.2017Organy i chór W piątek, 23 czerwca, w katedrze kamieńskiej odbył się drugi koncert tegorocznego 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.Muzyczną ucztę rozpoczęła cześć organowa w wykonaniu, debiutującego przed kamieńską publicznością, czeskiego wirtuoza Michala Novenki, profesora w Konserwatorium Praskim, jurora konkursów organowych prowadzącego międzynarodowe kursy mistrzowskie. Michal Novenko był wielokrotnie nagradzany w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych prezentując brzmienie ponad 120 różnych instrumentów organowych popularyzując zabytkowe organy.Podczas piątkowego koncertu zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała muzykę organową w dwóch częściach. W pierwszej wirtuoz z Pragi zaprezentował utwory Dietricha Buxtehudego oraz XVIII-wiecznego czeskiego kompozytora i organisty Josefa  Segera, w drugiej zaś preludium swego autorstwa i improwizację w formie barokowej fantazji i fugi, które słuchacze nagrodzili gromkimi brawami.Część kameralną, w dwóch odsłonach, wypełniła muzyka współczesna w wykonaniu Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie kierowanego przez dr Sylwię Fabiańczyk-Makuch, absolwentkę Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, pracującą obecnie jako adiunkt w Akademii Sztuki Szczecinie i Akademii Morskiej. Na tej ostatniej uczelni w 2003 roku założyła zespół śpiewaczy, którego jest kierownikiem artystycznym i dyrygentką. W szerokim repertuarze chóru znajduje się zarówno klasyka jak i muzyka popularna. Zespół był wielokrotnie nagradzany na konkursach krajowych i międzynarodowych zdobywając, tylko w ostatnich siedmiu latach, ponad czterdzieści głównych nagród.Występujący po raz pierwszy na kamieńskim festiwalu chór zaprezentował utwory współczesnych kompozytorów (Józefa Świdra, Z. Randalla Stroope, Miłosza Bembinowa, Piotra Jańczaka, Pawła Łukaszewskiego, Bartosza Kowalskiego, Larsa Janssona i Mosesa Hogana) o tematyce religijnej i morskiej spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy, którzy zachęcili artystów do bisowania. Ostatni utwór piątkowego koncertu, którym był hymn „Gaude Mater Polonia” zabrzmiał szczególnie podniośle w wiekowych murach kamieńskiej świątyni. Publiczność festiwalowa, która wysłuchała tego utworu stojąc, owacyjnie oklaskiwała jego mistrzowskie wykonanie.Kolejny, trzeci festiwalowy koncert odbędzie się już w ten piątek, 30 bm., o godzinie 19.00. Wystąpią – rosyjska organistka Anastasia Kovbyk oraz poznański „Wieniawski Kwartet”.Serdecznie zapraszamy!

Pełna treść wiadomości na: 3581 at kamienpomorski.pl
Urząd Miejski w Kamieniu Pomorskim, Źródło artykułu: kamienpomorski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola