Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wiosenny Rajd Pieszy po Ziemi Łobeskiej

Data publikacji: 2017-04-07, Data modyfikacji: 2017-04-09
A A AWydrukDrukuj  
 
07.04.2017Wiosenny Rajd Pieszy po Ziemi Łobeskiej 2 kwietnia 2017 r. 17 - osobowa grupa członków Szkolnego Koła Turystycznego "Łaziki" ze Szkoły Podstawowej Nr 2, wraz z grupą innych miłośników pieszych wędrówek (w sumie było nas 23 osoby), wzięła udział w Wiosennym Rajdzie pieszym po Ziemi Łobeskiej, zorganizowanym przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Błyskawica" z Łobza. Miejscem spotkania był młyn nad Starą Regą we wsi Tarnowo gm. Łobez. Oprócz naszej grupy udział wzięły koła turystyczne z Gryfic, Stargardu, Łobza i Szczecina. Po zameldowaniu się wszystkich grup, okazało się, że trasę 16 km pokona aż 210 uczestników. Zanim wyruszyliśmy w trasę nasz przewodnik, pani Elżbieta Jankowska - Kogut, zapoznała nas z historią młyna. Budynek ten powstał w 1903 roku, był dawniej majątkiem młyńskim należącym do Stefana von Borcke. Obecny właściciel zabytkowy młyn przekształcił w obiekt turystyczny, zachowując większość oryginalnych elementów wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, pochodzących sprzed 1945 roku. Nasza trasa wiodła wzdłuż doliny rzeki Regi. Rega tworzy głęboką dolinę o wysokich stromych zboczach porośniętych lasami dębowo - bukowymi zwanymi często "Łobeskimi Bieszczadami". Należy zauważyć, iż Rega stanowi jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Występujące przeszkody naturalne i sztuczne sprawiają, że często trzeba przenosić kajaki. Szlak jaki mieliśmy do pokonania, prezentuje osobliwości przyrody ożywionej Ziemi Łobeskiej oraz historyczne miejsca. Ciekawymi elementami przyrody są występujące na tych terenach polodowcowe oczka wodne i zarastające torfowiska. Jedną z wielu, interesujących roślin jakie widzieliśmy na trasie była rukiew wodna. Ta niewielka i niepozorna roślina posiada moc właściwości leczniczych. Jest rośliną opóźniającą proces starzenia skóry, składnicą minerałów, witamin i innych substancji odżywczych. Stosuje się ją leczniczo w zaburzeniach układu trawiennego. Roślinę tę trudno spotkać w stanie naturalnym i występuje w Polsce tylko w dwóch miejscach w zachodniej części naszego kraju. Podczas wyprawy mieliśmy przyjemność wspiąć się na strome wzgórze Mielnica (140,3 m n.p.m), na którym w IX - XII wieku znajdowało się słowiańskie grodzisko. Gród ten był obiektem obronnym. Naturalne warunki terenu były systemem obronnym w postaci głębokich i stromych wąwozów, które otaczały grodzisko. System fos i wałów otaczających dawny gród widoczny jest jeszcze do dziś. Miejscem końcowym naszego rajdu było pole namiotowe "Anielkowo" we wsi Prusinowo. Dzięki gospodarzom i organizatorom czekała na nas smaczna zupa, domowe ciasto no i oczywiście nie obyło się bez ogniska z kiełbaskami. Po takiej wyprawie w doborowym towarzystwie, naprawdę zasłużyliśmy na syty posiłek. Zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę wróciliśmy do Kamienia.Zapraszamy chętnych na nasze następne wędrówki.

Pełna treść wiadomości na: 3452 at kamienpomorski.pl
Urząd Miejski w Kamieniu Pomorskim, Źródło artykułu: kamienpomorski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola