Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wyjątkowy eksponat w MHZK

Data publikacji: 2012-08-10, Data modyfikacji: 2012-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Wyjątkowy eksponat w MHZK

Od dziś, do końca sierpnia br., przed mieszkańcami Kamienia Pomorskiego i turystami odwiedzającymi nasze miasto otwiera się niecodzienna okazja ujrzenia w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej unikatowego eksponatu, który stanowi oryginalna barwna litografia z 1886 r., przedstawiająca nawę główną katedry kamieńskiej, z amboną i organami, przekazana w depozyt MHZK przez przyjaciela naszej instytucji.
Litografia ta, o wymiarach 654 na 517 mm, została wykonana w 1886 r. przez nieznanego bliżej twórcę A. Stuebs'a z Bydgoszczy. Wyjątkowa dokładność, z jaką autor odwzorował detale architektoniczne i elementy wyposażenia świątyni, czyni z niej dzieło niepowtarzalne. Uwieczniona na litografii katedra była już po pracach konserwatorskich z lat 50. XIX w., prowadzonych pod nadzorem Ferdynanda von Quasta, w ramach których m.in. otynkowano wnętrze kościoła wprowadzając imitację wątku ceglanego.
Praca Stuebs'a stanowi pierwszy znany nam przykład ikonografii dotyczącej wnętrza katedry lat 80. XIX stulecia, którą jak dotąd widzieliśmy na zachowanych litografiach jedynie od strony zewnętrznej.
Litografia z 1886 r. jest prezentowana, wraz z innymi wystawami dotyczącymi dziejów Ziemi Kamieńskiej, w siedzibie MHZK mieszczącej się w Pałacu Biskupim, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00 – 16.00. Bilety w cenie 4 (bilet zwykły) i 2 złotych (ulgowy). Serdecznie zapraszamy!

Zobacz zdjęcia

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

kamienpomorski.pl, Źródło artykułu: kamienpomorski.pl, Autor zdjęć: kamienpomorski.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola