Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wystawa na marinie już otwarta

Data publikacji: 2012-06-19, Data modyfikacji: 2012-06-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Wystawę tworzy 26 fotografii w większości ze zbiorów MHZK, ale też Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskim, puchary i żeglarskie nagrody, skany materiałów archiwalnych i wycinków prasowych oraz diaporama o kamieńskim żeglarstwie, zrealizowana przez artystę-fotografika Pawła Kulę. Przygotowując wystawę szczególny nacisk położono na pionierski okres drugiej połowy lat 40. XX w. oraz przypomnienie zasłużonych dla żeglarstwa w Kamieniu Pomorskim nieżyjących już postaci – Leona Tomasza Grzywaczewskiego, organizatora sekcji żeglarskiej w „Gryfie” w 1946 r. i komandora innych kamieńskich klubów, Stefana Kuszyńskiego, organizatora harcerstwa, szkoleniowca młodzieży i twórcy Harcerskiego Ośrodka Morskiego oraz Janusza Lefika, inicjatora Regat Piastowskich, zorganizowanych po raz pierwszy pięćdziesiąt lat temu.
Prezentowana na marinie ekspozycja z pewnością nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z kamieńskim żeglarstwem, większość z nich jedynie sygnalizując. Stanowi wstęp do podjęcia szerszych badań nad tą tematyką, które w przyszłości zaowocują kolejną, większą już wystawą. Żeglarstwo nie zniknie z pola zainteresowań MHZK. Nasze Muzeum będzie uczestniczyło w przygotowaniu haseł dotyczących Kamienia Pomorskiego, które znajdą się w „Leksykonie Zachodniopomorskiego żeglarstwa i sportów wodnych” redagowanym przez Piotra Owczarskiego, sekretarza Komisji Historycznej Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie.
Otwarta wystawa nie powstałaby gdyby nie pomoc wielu osób i instytucji. Serdecznie dziękujemy naszym mecenasów – Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim oraz Pracowni Konsultingowej Adriana Guranowskiego. Osobne podziękowania należą się Panu Jerzemu Bogdanowiczowi, zasłużonemu dla kamieńskiego sportu nauczycielowi wychowania fizycznego, za jego nieocenioną pomoc, cenne wskazówki i ogromne zaangażowanie przy przygotowywaniu ekspozycji.
Wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy pod adresem osób, które przez podarowane MHZK lub udostępnione na wystawę materiały i pomoc w jej przygotowaniu nadały jej ostateczny kształt. Dziękujemy Państwu - Ewie Kędzierskiej, Oldze Lefik, Jackowi Baryle, Damianowi Grabarskiemu, Markowi Grzywaczewskiemu, Jerzemu Hołubince, Bogusławowi Kołodziejczykowi, Adamowi Kordalowi, Lechowi Kuszyńskiemu, Janinie i Jerzemu Mańczakom, Markowi Świderskiemu, a także Towarzystwu Miłośników Ziemi Kamieńskiej, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji i „Jacht Klubowi Kamień Pomorski.” Bez Państwa nie byłoby tej wystawy.
Otwarta w tę sobotę ekspozycja będzie prezentowana w budynku mariny do 9 czerwca przyszłego roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

, Źródło artykułu: http://www.kamienpomorski.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat kamieński - powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. W skład powiatu wchodzą gminy: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin, zajmujac powierzchnię 1006,65 km kw.

  Atrakcje turystyczne stanowią: piaszczyste, szerokie plaże, rozlewiska wodne – rzeka Dziwna, Zatoka Cicha i Kamieńska, uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne w Dziwnowie,  Kamieniu Pomorskim, Międzywodziu i Międzyzdrojach, a także zabytki: Dawny system obronny Kamienia Pomorskiego, Bunkier V3 czy Zespół Katedralny wpisany na listę pomników historii Prezydenta RP.

  Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na turystyce, rybołówstwie indywidualnym i żeglarstwie.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr: 3.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola